AWF Katowice akademickim Mistrzem Polski !

ampy kosz

W zakończonym w Wałbrzychu finałowym turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn nasza drużyna wywalczyła złote medale. Po zwycięstwie w Akademickich Mistrzostwach Śląska przyszła kolej na rozgrywki centralne. W odbywającym się w Katowicach w dniach 1-3 maja turnieju półfinałowym strefy D nasi koszykarze odnieśli sześć zwycięstw i tym samym zaczęli aspirować do roli faworytów w walce o medale w imprezie głównej.

W dniach 15-17 maja na pięknym obiekcie Aqua-Zdrój w Wałbrzychu rozegrano turniej finałowy. Nasz zespół przystąpił do rywalizacji w grupie D pokonując
w pierwszym meczu wysoko zeszłorocznego wicemistrza UAM Poznań (69:41). Tak łatwe zwycięstwo zdekoncentrowało naszą drużynę, która kolejny mecz zakończyła w roli pokonanego. Pogromcą naszego zespołu byli zawodnicy UMCS Lublin, którzy  w całości tworzą na co dzień zespół występujący w II lidze (70:76). Ta niespodziewana porażka zadziałała mobilizująco na chłopaków, którzy mecze grupowe zakończyli zwycięstwem nad Uniwersytetem Łódzkim (74:65).

Mecz ćwierćfinałowy z Politechniką Częstochowską był jednocześnie rewanżem za finał w katowickim turnieju półfinałowym. I tym razem nasi koszykarze okazali się lepsi pokonując rywali,  mających w swoim składzie dwóch zawodników występujących z powodzeniem na parkietach ekstraklasowych, w stosunku 63:53. W obliczu ćwierćfinałowej porażki drużyny AWF Poznań, to zwycięstwo zapewniło naszym zawodnikom zdobycie złotego medalu w klasyfikacji AWF-ów.

Maksymalna mobilizacja była niezbędna na półfinał z gospodarzem turnieju PWSZ Wałbrzych (brązowy medalista z 2013r). Po dosyć nerwowym początku (3:9) nasz zespół szybko wrócił na właściwe tory  (9:9) i zaczął kontrolować przebieg spotkania już do końca wygrywając  56:46 i tym samym zapewniając sobie co najmniej srebrne medale.

Zgodnie z oczekiwaniami rywalem finałowym naszej drużyny byli zawodnicy  Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, którzy zdobywali mistrzostwo przez ostatnich sześć lat. W roku 2013 nasza drużyna musiała  uznać wyższość kolegów z Warszawy  (zdobyliśmy wtedy tytuł wicemistrzowski). Jednak tym razem  determinacja w obronie i zespołowość w ataku pozwoliły odnieść przekonywujące zwycięstwo w stosunku 72:55 i zdobyć tytuł Akademickiego Mistrza Polski, który jednocześnie jest nominacją do udziału w przyszłorocznych Akademickich  Mistrzostwach Europy w Chorwacji.

Najlepszym zawodnikiem turnieju (MVP) wybrano Kamila Nowaka (AWF Katowice).

Drużynę prowadzoną przez dr Adama Kubaszczyka w turnieju finałowym reprezentowali: Filip Czyżnielewski, Mateusz Dziemba, Wojciech Fraś, Patryk Gospodarek, Michał Kozak, Norbert Kujon, Krzysztof Kurdubski, Kamil Nowak, Patryk Nowerski, Piotr Osiakowski, Bartosz Stawowski i Damian Tokarski (kapitan)

 W turnieju półfinałowym występowali również Bartosz Wróbel i Łukasz Majchrowski

 

Skład reprezentacji AWF Katowice

AWF Katowice Akademicki Mistrz Polski w koszykówce mężczyzn 2015. Stoją od lewej: A.Kubaszczyk, K.Kurdubski, P.Gospodarek, F.Czyżnielewski, N.Kujon, P.Nowerski, D.Tokarski, P.Osiakowski, W.Fraś, w dolnym rzędzie: K.Nowak, B.Stawowski, M.Dziemba, M.Kozak.