Dominacja biegaczy narciarskich na Mistrzostwach Polski

W miniony weekend na Polanie Jakuszyckiej odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w biegach narciarskich. Zawody zdominowali zawodnicy AZS AWF Katowice.

Mistrzostwa Polski w narciarstwie klasycznym

W miniony weekend na trasach biegowych na Kubalonce odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w narciarstwie klasycznym. Nasi reprezentanci przywieźli trzy medale.

Justyna 17.

Zawodniczka AZS AWF Katowice Justyna Kowalczyk zajęła 17. miejsce na 30km stylem klasycznym na Mistrzostwach Świata w Falun. Wygrała Norweżka Therese Johaug.

Therese Johaug była dzisiaj niedościgniona dla pozostałych rywalek. Norweżka zaatakowała na drugiej pętli i żadna z biegaczek nie była w stanie utrzymać jej tempa. W rezultacie mistrzyni świata z Falun w biegu łączonym zwiększała przewagę z kilometra na kilometr i po 20 kilometrach miała już ponad minutę przewagi nad biegnącą na drugiej pozycji Marit Bjoergen oraz półtorej minuty nad kolejną grupką, którą tworzyły Szwedka Sofia Bleckur, Norweżka Heidi Weng i Finka Kerttu Niskanen,

Johaug ani myślała zwalniać tempa i ostatnią rundę rozpoczynała ze sporą przewagą minuty i 15 sekund nad Bjoergen oraz ponad dwóch minut nad wspomnianą wcześniej trójką, do której dołączyła Szwedka Charlotte Kalla. Na ostatniej pętli Norweżka mogła już się rozluźnić, a tuż po przekroczeniu linii mety mogła cieszyć się ze swojego trzeciego złotego medalu w Falun. Drugą pozycję utrzymała Bjoergen, a brązowy medal wywalczyła ostatecznie Kalla, która na ostatnich 5 kilometrach zachowała najwięcej sił, czwartą Kerttu Niskanen wyprzedzając o niespełna 24 sekundy.

Nasza zawodniczka rozpoczęła dobrze i przez pierwsze kilometry biegła w czołówce. Pod koniec drugiego okrążenia mistrzyni olimpijska z Vancouver na tym dystansie zaczęła tracić do prowadzących zawodniczek i po 10 kilometrach traciła do Johaug 30 sekund, plasując się na ósmym miejscu. Kowalczyk nadal spadała w klasyfikacji i ostatecznie do mety dobiegła na 17. pozycji ze stratą 3 minut i 56 sekund. Rywalizacji nie ukończyła druga z Polek – Kornelia Kubińska.