ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW I MŁODZIEŻOWCÓW W PŁYWANIU

Fantastyczny występ AZS AWF Katowice na Mistrzostwach Polski w pływaniu!

Rewelacyjnie spisała się reprezentacja AZS AWF Katowice na pływackich Mistrzostwach Polski w Lublinie. Pływacy przywieźli ze stolicy województwa lubelskiego rekordową ilość 20 medali (6 złotych, 9 srebrnych i 5 brązowych) co dało im drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, zostawiając w tyle takie pływackie potęgi jak AZS AWF Warszawa czy Śląsk Wrocław!

Największą gwiazdą drużyny AZS AWF Katowice był niezaprzeczalnie Konrad Czerniak który zdobył 3 złote medale i ustanowił dwa rekordy Polski. Sprint na 50 m stylem dowolnym Konrad wygrał bez najmniejszego problemu uzyskując bardzo wartościowy czas 20.79 który jest drugim wynikiem w tym roku w Europie. W konkurencji 50 m stylem motylkowym także nie miał sobie równych. Złoty medal wywalczył z wynikiem 22.64 co daje mu aktualnie 6 miejsce w rankingu światowym! Czerniak wygrał również na dwukrotnie dłuższym dystansie w stylu motylkowym zostawiając w tyle między innymi wielokrotnego medalistę Mistrzostw Świata Pawła Korzeniowskiego uzyskując czas 49.82. Na 100 m stylem dowolnym po zaciętej walce zdobył srebrny medal przegrywając jedynie z brązowym medalistą Mistrzostw Europy Sebastianem Szczepańskim o zaledwie 0,04 s. Konrad na wszystkich dystansach uzyskał minimum kwalifikacyjne na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy w Londynie.

Bardzo dobrze spisał się także świeżo upieczony Mistrz Europy Tomasz Polewka, który zdobył 2 srebrne medale na dystansach 50 i 100 m stylem grzbietowym i na obu dystansach wypełnił minimum na ME. W swojej koronnej konkurencji 50 m przegrał na dopłynięciu o zaledwie 0,08 s z mistrzem Europy na 100 i 200 m stylem grzbietowym Radosławem Kawęckim uzyskując niezły czas 23.36s. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Polewka poprawił rekord życiowy i uzyskał bardzo wartościowy wynik 50.70s, który jest aktualnie 7 czasem w Europie.

Świetnie startowali także nasi żabkarze. W sprincie na 50 m Krzysztof Tokarski po wyrównanej walce z Maciejem Hołubem wywalczył srebrny medal z czasem 27.22s. Na dystansie 100 i 200 m medale zdobył Mikołaj Machnik. W swojej koronnej konkurencji 200 m stylem klasycznym uzyskał czas 2.07.54s i zdobył srebrny medal, a na „setkę” czas 59.33s dał mu brązowy medal.

Rewelacyjnie pływał na tych mistrzostwach także Maciej Falaciński, który dopiero od tego sezonu dołączył do grupy treningowej w Katowicach. Maciej poprawił wszystkie rekordy życiowe i zdobył dwa brązowe medale na dystansach 50 i 100 m stylem grzbietowym przegrywając jedynie z Mistrzami Europy Kawęckim i Polewką.

Wśród kobiet w kategorii seniorów jedyną medalistką została Julia Jagoda. Na dystansie 50 m stylem motylkowym Julia znacząco poprawiła rekord życiowy i z czasem 26.71 zdobyła srebrny medal przegrywając jedynie z olimpijką Anną Dowgiert ze Śląska Wrocław.

Na dystansie 100 m stylem zmiennym, po bardzo zaciętej i emocjonującej walce, Łukasz Chmiel zajął drugie miejsce uzyskując czas 54.25 przegrywając o zaledwie 0,07s złoty medal.

Srebrny medal zdobył także Michał Poprawa który na dystansie 200 m stylem motylkowym uzyskał czas 1.55.29.

Pokazem siły AZS AWF Katowice były sztafety męskie. Na 4 rozegrane konkurencje sztafetowe aż trzy z nich zakończyły się rekordami Polski katowiczan. Na dystansie 4x50 m stylem zmiennym Polewka, Tokarski, Czerniak i Falaciński zdobyli złoty medal i uzyskali czas 1.33.90s, co jest nie tylko nowym rekordem Polski, ale ten wynik dałby im 6 miejsce na Mistrzostwach Europy, a jest to sztafeta klubowa a nie reprezentacyjna!

Na 4 x100 m stylem zmiennym walka z zespołem AZS AWF Warszawa trwała do ostatniego metra lubelskiej pływalni, jednak to Maciej Falaciński jako pierwszy dotknął ściany doprowadzając Katowice do zwycięstwa z czasem 3.27.56s o ponad sekundę lepszym od poprzedniego rekordu kraju! Ponadto drugi zespół sztafetowy w składzie Gabrysz, Machnik, Poprawa, Bugdol zdobył w tym wyścigu brązowy medal! Dwie sztafet Katowic na podium MP to wydarzenie bez precedensu.

Również bardzo emocjonujący pojedynek z Warszawą stoczyli Falaciński, Bugdol, Famulok i Czerniak w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Na ostatniej zmianie rewelacyjnie popłynął Konrad Czerniak który uzyskał czas 46.08s. Katowiczanie zdobyli złoty medal z czasem 3.12.64 odbierając Rekord Polski AZS UŁ PŁ Łódź.

Brązowy medal zdobyli Falaciński, Poprawa, Głyk oraz Bugdol w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym przegrywając jedynie z zespołem AZS AWF Warszawa i Śląskiem Wrocław.

W sztafecie mieszanej 4x50 m stylem zmiennym skład Tomasz Polewka, Marlena Dudek, Konrad Czerniak, Julia Jagoda zdobył srebrny medal z wynikiem 1.43.47.

W punktacji klubowej AZS AWF Katowice zwyciężył przed Śląskiem Wrocław oraz AZS AGH Kraków.

W odrębnie prowadzonej klasyfikacji w kategorii młodzieżowców Katowiczanie zdobyli 22 medale (7 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych) zajmując drugie miejsce tuż za AZS AGH Kraków.