Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu

W dniach 27-30 maja odbyły się Mistrzostwa Polski w pływaniu. Nasi pływacy wrócili ze Szczecina z trzema kwalifikacjami Olimpijskimi, 8 medalami w rywalizacji seniorów i 12 w kategorii młodzieżowców!

Miłą niespodziankę sprawiła Katarzyna Wilk, która na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym znacznie poprawiła własny Rekord Polski i wypełniła minimum na Igrzyska z czasem 54.38! Kasia bez problemu wygrała indywidualny wyścig na 100 m z czasem 54.97 więc w Rio zobaczymy ją także w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, która uzyskała kwalifikację już rok temu na Mistrzostwach Świata. Wilk brała także udział w próbie zakwalifikowania na Igrzyska sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Mimo świetnej zmiany Kasi - 53.78 dziewczynom zabrakło 12 setnych do wawalczenia kwalifikacji.

Nasz najlepszy zawodnik Konrad Czerniak po raz kolejny pokonał barierę 22 sekund na dystansie 50 m stylem dowolnym i z wynikiem 21.96 zdobył złoty medal. Konrad już wcześniej zapewnił sobie start w Igrzyskach dzięki świetnym wynikom na Mistrzostwach Hiszpanii. Niestety Konrad drugiego dnia mistrzostw rozchorował się i musiał wycofać się ze startów. Wcześniej jednak pomógł jeszcze kolegom z klubu wygrać sztafetę 4x100 m stylem dowolnym, gdzie wraz z Maciejem Falacińskim, Rafałem Budgolem i Michałem Poprawą ustanowili nowy Rekord Polski - 3.19.77!

Świetnie zaprezentował się także Tomasz Polewka. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym bo zaciętej walce z Radosławem Kawęckim zajął drugie miejsce uzyskując czas 54.29, ale co ważniejsze popłynał 5 setnych poniżej minimum do Rio! Dzięki temu mamy historyczne osiągnięcie - 3 pływaków AZS AWF Katowice na Igrzyskach Olimpijskich! Tomek startował również na dystansie 50 m stylem grzbietowym gdzie okazał się bezkonkurencyjny i zwyciężył z czasem 24.72.

Bardzo dobrze walczył na 200 m stylem motylkowym Michał Poprawa, któremu do minimum zabrakło nieco ponad pół sekundy. Michał do samego końca walczył z brązowym medalistą Mistrzostw Świata Janem Świtkowskim, ale niestety na ostatnich metrach musiał uznać jego wyższość i z czasem 1.57.54 zdobył srebrny medal.

Srebrny medal wywalczył także Mikołaj Machnik na dystansie 200 m stylem klasycznym po pasjonującym pojedynku z Jackiem Arentewiczem, ostatecznie tracąc do zwycięzcy zaledwie 14 setnych! Czas Mikołaja na mecie wynosił 2.13.46.

Na zakończenie zawodów odbyła jak zwykle bardzo ciekawa sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. Bez Konrada Czerniaka wydawało się, że faworytem do złota jest zespół z Warszawy z Kawęckim i Korzeniowskim w składzie. Jednak to nasza sztafeta w składzie Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa i Rafał Bugdol wykazala się większą determinicją i zwycięzyla z bardzo dobrym wynikiem 3.38.35!

Łącznie zdobyliśmy 8 medali - 5 złotych i 3 srebrne co pozwoliło nam zająć trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wśród młodzieżowców pływacy wywalczyli 12 medali. Złote zdobył Tomasz Polewka na 50 i 100 m grzbietem i sztafeta 4x100 m stylem zmiennym. Srebrne zdobywali Michał Poprawa na 200 zmiennym i 200 motylkiem, Mikołaj Machnik na 200 m stylem klasycznym, Maciej Falaciński na 100 m stylem grzbietowym i sztafeta kobiet 4x 100 m stylem zmiennym. Brąz zdobył Krzysztof Tokarski na 50 m sylem klasycznym i sztafety 4x100 m stylem dowolnym kobiet i 4 x100 m stylem zmiennym mężczyzn.