Poznaj Mistrza - Katarzyna Wilk

 
13499713_10209112276191301_1467632956_o.jpg
 
Rozpoczynamy cykl krótkich wywiadów "Poznaj Mistrza" aby przybliżyć sylwetki naszych najlepszych sportowców. Na początek nasza najlepsza pływaczka, Mistrzyni i rekordzistka kraju na dystansie 100 m stylem dowolnym, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich - Katarzyna Wilk!
 
Obecnie znajdujesz się na zgrupowaniu kadry w Grecji. Jak wyglądają wasze treningi? Z kim trenujesz w grupie?
Do Igrzysk przygotowuję się pod okiem trenera Szymańskiego i jestem w stałym kontakcie z moim klubowym trenerem AZS AWF Katowice Robertem Wilkiem. Zostało już niecałe 50 dni do startów na Igrzyskach. Na razie skupiamy się na kilometrażu i pracy na lądzie. Później przyjdzie czas na elementy szybkościowe. W grupie mamy świetną atmosferę, wspólnie się wspieramy i motywujemy. Mam także wspaniałą partnerkę treningową Anie Dowgiert, z która razem przygotowywałyśmy się do Mistrzostw Świata w Kazaniu. 
 
Po raz kolejny wywalczyłaś tytuł Mistrzyni Polski na dystansie 100 m stylem dowolnym. Który to już rok z rzędu? Jakie to uczucie być niepokonaną przez tyle lat?
To już mój 9 z rzędu tytuł Mistrzyni Polski. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Cieszę się, że co roku mogę rywalizować o tytuł na tym dystansie i dać z siebie wszystko. 
 
Na Mistrzostwach Polski sprawiłaś bardzo miłą niespodziankę na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym i wypełniłaś indywidualnie minimum na IO znacznie poprawiając własny rekord kraju. Spodziewałaś się aż tak dobrego wyniku czy też byłaś zaskoczona?
Wiedziałam, że jestem bardzo dobrze przygotowana. Przed startem nie skupiałam się na czasie, ale na tym żeby wyciszyć emocje i wszystkie myśli które miałam w głowie. W czasie mojej kariery pływackiej nauczyłam cieszyć się każdym wyścigiem, bo jednak gdy stajesz na słupku masz szansę coś pokazać. 
 
Skończyłaś w tym roku studia w Stanach Zjednoczonych zdobywając po raz pierwszy tytuł Mistrzyni NCAA w sztafecie oraz brązowy medal indywidualnie. Wymarzone zakończenie?
Zdecydowanie było to dla mnie wymarzone zakończenie. Tytuł Mistrzyni NCAA to największe wyróżnienie i uhonorowanie czteroletniej ciężkiej pracy na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Połączenie nauki i sportu pozwoliło mi na ukończenie roku z dyplomem z kierunku psychologii, jak również przygotowanie się do rywalizacji na długim basenie.
 
Jak będą wyglądać twoje przygotowania do Igrzysk?
Wraz z Kadrą Narodową przygotowujemy się w Grecji, później 2 tygodnie w Ostrowcu i na koniec zgrupowanie w Brazylii. 
 
Jaki cel wyznaczyłaś sobie na Igrzyska?
W Rio będę chciała powalczyć o jeszcze lepszy wynik. Cel który sobie postawiłam to finał Olimpijski. Żeby go osiągnąć bardzo ważne jest żeby solidnie przepracować kolejne tygodnie, pewnie stanąć na starcie i dać z siebie wszystko.
 
Najlepszy start w mojej karierze: Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie 
Ulubiony sportowiec: Lista jest bardzo długa i ciągle przybywają nowi :)
Przed startem najczęściej słucham: Rocka
Najbardziej lubię jeść: Czekoladę 
Nie wyobrażam sobie dnia bez: Moich bliskich, rodziny i przyjaciół bez których żaden sukces, nie miałby znaczenia
Ulubiony film: "Siedem dusz" 
Gdybym nie uprawiała pływania to bym:  Nie wyobrażam sobie mojego życia bez pływania i gdybym po raz kolejnym miała podjąć tą decyzję zrobiłabym to samo.
Ulubiona książka: „Muhammad Ali. Moje życie, moja walka” - mimo tego że wiele osiągnął do końca pozostał sobą
 
 13461113_10209112277511334_47270236_o.jpg